Jak wybrać rolety?

Rolety to bardzo ważny element w dekoracji nie tylko okna, lecz także całego wnętrza. Dzięki roletom wewnętrznym zapewniamy sobie komfortowy sen, niezbędną intymność, zimą zatrzymujemy ciepło, a latem – palące słońce. Jest to więc rzecz niezwykle praktyczna, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiaj jakąkolwiek aranżację. Dekoria.pl radzi, jak wybrać odpowiednie rolety do swojego domu i potrzeb.

Roleta rzymska
Dekoria.pl, roleta rzymska Capri, tkanina Cotton Panama

Rolety okienne klasyczne

Jeśli zależy nam na tanim i prostym rozwiązaniu, wybierzmy zwijaną roletę klasyczną od Dekoria.pl. Można zamontować ją do ściany, sufitu, a także ram okiennych (wówczas trzeba jednak zaopatrzyć się w specjalne uchwyty okienne). Na dole jest zakończona kanałem obciążonym drewnianą listwą. Bardzo łatwo ją zamontować.

Dekoria, rolety rzymskie
Dekoria.pl, roleta rzymska Padva, tkanina Christmas

Stopień zaciemnienia rolet zależy od koloru i typu tkaniny (wyróżniamy tkaniny zaciemniające, transparentne i typu dzień-noc). Jeśli chcemy rolety umieścić w sypialni, zwróćmy uwagę na ciemne barwy i kolekcje zaciemniające. Jasne kolory przepuszczają nawet 30% więcej światła niż te ciemne.

W ofercie sklepu Dekoria.pl można znaleźć również rolety zwijane szyte na miarę. To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli masz nietypowe okna – w starych kamienicach, loftach lub w domach.

Rolety rzymskie

Dla wszystkich, którzy cenią sobie przede wszystkim estetykę akcesoriów okiennych, doskonałym wyborem okażą się rolety rzymskie z kolekcji Dekoria.pl. Mogą być montowane do ściany lub sufitu, na ramie okna albo bezpośrednio na karniszu rurowym.

Dekoria, rolety rzymskie
Dekoria.pl, roleta rzymska Capri, tkanina Quadro

Rolety rzymskie, czyli materiałowe mają bardzo duży potencjał dekoracyjny, ponieważ ich wykończenie występuje w trzech typach:

– z falbaną z falą,

– z falbaną prostą,

– bez falbany.

Wykonuje się je często z jasnych, półprzezroczystych tkanin, które przepuszczają dużo światła – pełnią wówczas funkcję nowoczesnej firany. Z tych powodów nadają się zwłaszcza do salonu lub kuchni. Jeśli jednak zależy Ci na należytym zaciemnieniu pokoju, wybierz ciemną, grubą tkaninę, wykonaną z bawełny lub specjalnej tkaniny typu blackout. Taka roleta rzymska może się znaleźć wówczas w sypialni.

Rolety zaciemniające

W sypialni sprawdzą się najlepiej rolety zaciemniające od Dekoria.pl, które są wykonane z tkaniny typu blackout, blokującej promienie słoneczne w 95%. Latem ten materiał zapewni pomieszczeniu przyjemny chłód, a w niedzielne poranki pozwoli dłużej odpocząć w łóżku.

Dekoria, rolety
Dekoria.pl, roleta rzymska Padva, tkanina Romantica

Rolety woalowe

Kuchenne okna nie mogą obyć się bez dekoracji. Coraz popularniejsze stają się wygodne w użyciu rolety firanowe. Są lekkie, wykonane z gładkiego woalu lub organzy z motywami kwiatowymi. Dzięki temu przestrzeń kuchenna będzie nie tylko przytulna, lecz także dobrze oświetlona. Światło w pomieszczeniu, w którym przyrządza się posiłki, to bardzo istotna rzecz – przyzna to niejeden kucharz i niejedna kucharka.

Rolety firanowe w łatwy sposób można uprać, dlatego wszelkie zabrudzenia, od których podczas gotowania nie sposób uciec – pryskający tłuszcz czy ubijana mikserem śmietana – nie stanowią żadnego problemu.

Mechanizm podnoszenia rolet

Rolety rzymskie czy to firanowe, czy materiałowe dzielą się także ze względu na rodzaj mechanizmu podnoszącego. Możemy podnosić je przy pomocy mechanizmu sznurkowego i koralikowego. Ten drugi jest bardziej wytrzymały, dlatego zazwyczaj stosuje się go w przypadku większych i cięższych rolet. Mechanizm sznurkowy jest tańszy i zalecany dla rolet rzymskich, które są zwykle mniejsze i lżejsze.

Dekoria, roleta
Dekoria.pl, roleta rzymska Verona, tkanina Fleur

Rolety na wymiar – o czym pamiętać przy mierzeniu?

To, w jaki sposób ustalić rozmiar naszej rolety, zależy głównie od rodzaju jej umocowania.

– Jeśli chcemy przymocować roletę bezpośrednio do ściany lub sufitu – mierzymy szerokość wnęki okiennej i dodajemy po min. 5cm z każdej strony. Wysokość mierzymy od miejsca planowanego montażu do parapetu lub podłogi (w przypadku rolet na okna balkonowe).

– Jeśli mamy zamiar zawiesić roletę na ramie okna – mierzymy szerokość szyby i dodajemy po 2 cm z każdej strony. Wysokość rolety stanowi wysokość skrzydła okna.

Dekoria, rolety rzymskie
Dekoria.pl, roleta rzymska Florencja, tkanina Romantica

Jak pielęgnować rolety?

Rolety rzymskie dekoracyjne i woalowe pierzemy w pralce po uprzednim zdemontowaniu i rozbrojeniu sznurowania – podobnie jak firanki lub zasłony – używając programu do tkanin delikatnych

Rolety zwijane zwykle zostają wykonane z materiałów pokrytych specjalną apreturą, która chroni je przed wchłanianiem zabrudzeń. Dlatego wystarczy, że przetrzemy je wilgotną szmatką.

Dekoria, rzymskie rolety
Dekoria.pl, roleta rzymska, zasłona Romantica na szelkach

Jak wybrać rolety?

Aby właściwie wybrać rolety, musimy w pierwszej kolejności określić, w jakim pomieszczeniu będą montowane. Inne rolety kupimy do sypialni, inne – do kuchni, a inne – do salonu. Weźmy pod uwagę, czy zależy nam udekorowaniu wnętrza, czy też na stworzeniu sobie odpowiednich warunków do snu. Jeśli rolety mają przede wszystkim uzupełniać aranżację pokoju, zwróćmy uwagę na rolety rzymskie i tkaniny z ciekawymi wzorami oraz w odpowiednich kolorach. Jeżeli zaś chcemy zyskać komfortowy sen, pomyślmy o grubszych i ciemniejszych tkaninach.

Brak ocen

Oceń ten artykuł

źródło

admin